Články‎ > ‎

Ako bolo na púti vo Svätej zemi?

uverejnené 10. 3. 2018, 10:20 používateľom Božka Bzdilíková   [ aktualizované 10. 3. 2018, 10:21 ]
Tak túto otázku som položila našim organistkám Zuzke a Janke, ktoré sa v novembri 2017 zúčastnili spolu s ďalšími našimi farníkmi púte do Izraela - krajiny, ktorej hovoríme "Svätá zem", lebo po nej kráčal náš Pán. Ďakujem, že sa s nami podelili o svoje duchovné zážitky. Keďže sa blížia sviatky nášho vykúpenia, sprítomnime si tieto sväté miesta aj cez fotografie z tejto púte, za ktoré ďakujem Janke. 

"Vidieť miesta, kde sa narodil, žil, pre nás trpel a predovšetkým zmŕtvychvstal Kristus bola prvotná motivácia, ktorá nás viedla k rozhodnutiu ísť na púť do Svätej zeme. K tomu možnosť absolvovať ju s kamarátmi a známymi, no ideálna súhra okolností. 

Ak by sme mali hodnotiť s odstupom času, čo sme zažili a čím bola pre nás púť obohacujúcou, je toho skutočne veľa. So skvelým a skúseným sprievodcom otcom Martinom Mojžišom, naším pánom farárom Jankom Uskobom a otcom Jankom Krupom, sme vďaka ich organizačným schopnostiam a skúsenostiam stihli za 8 dní precestovať väčšinu významných miest v Izraeli naprieč krajinou, o ktorých sme dosiaľ čítali iba v Písme svätom. Na jednotlivých miestach sme sa pozastavili, prečítali stať z Písma svätého vzťahujúcu sa k tomuto miestu a takto mohli pochopiť i názorne, čo sa na konkrétnom mieste udialo. Betlehem, Jeruzalem, Cézarey, rieka Jordán, Jericho, Mŕtve more, Galilejské jazero, Tiberias, Kafarnaum, Nazaret, Betfage, Tabgha, Haifa, Betánia, Hora Tábor. No, a práve chrámom na Hore Tábor znela slovenská pieseň „Boh je láska“.

Okrem množstva príjemných zážitkov je pre nás najcennejším suvenírom z púte schopnosť rozumieť súvislostiam a udalostiam v Písme svätom v kontexte kultúry, životného prostredia, zvykov a iných napr. náboženských súvislostí.

Želáme každému, aby aspoň raz v živote navštívil miesta pôsobenia nášho Spasiteľa a sme presvedčení, že táto skúsenosť posilní každého pútnika vo viere. "


Martin a Zuzana Golisovci


"Neľutujem, že som bola, len by som tam chcela ísť ešte raz. Keďže sme navštívili toho veľmi veľa, bolo to namáhavé, všetko vnímať. Hoci som chcela "prežiť" tie miesta, nepodarilo sa mi to pre kopec ľudí a možno aj preto, že to vyzerá inak, ako som si predstavovala. Na každom mieste (narodenia, na poli pastierov, v Božom hrobe ... ) sú dnes baziliky, takže sa to veľmi ťažko predstavuje.
Ale pre mňa bolo zážitkom už len to, že chodím po zemi, kadiaľ chodil Ježiš, dotknúť sa kameňa, na ktorom sa potil krvou, byť v Getsemani ...
Každý deň sme mali sv. omšu na nejakom inom mieste a vždy sa viazala liturgia práve k tomu miestu - napr. na poli pastierov sme mali vianočnú, v Getsemani zasa pôstnu ....
Pre mňa osobne bolo silným miestom hrob, čakali sme asi 2 hodiny, kým sme sa tam vôbec dostali, ale ten pocit, keď tam kľačíš a môžeš tam "pochovať" všetko, čo si nesieš na pleciach .....
Sprevádzal nás Martin Mojžiš, bolo nás asi 55. Keďže sme boli taká dobrá partia, Martin nám ukázal aj pár miest, ktoré sme nemali v programe: napr. sme boli v kláštore kartuziánov, kde sú relikvie sv. Miriam Baouardy."

Janka Kováčiková