Jesseho strom ‒ praktický spôsob, ako ísť počas Adventu v rodine na hĺbku -  zastolom.sk - Keď má Boh miesto za rodinným stolomPokiaľ chcete prežiť tento advent inak, máme pre vás ponuku zo stránky www.zastolom.sk,  a to nielen pre rodiny s deťmi, ale pre každého :-)

Čo je Jesseho strom?
Je to fascinujúci spôsob pripomínania si dejín spásy. Nie je to aktivita, ktorú robia rodičia pre svoje deti. Je slávením Cirkvi tehotnej nádejou. Je to spôsob, akým rodina – domáca cirkev – slávi tajomstvo Pána prechádzajúceho dejinami až po vrcholný moment Vtelenia. Ukazuje na to, čo je dôležité – Kristus. Nie vygruntovaná domácnosť, nie dvadsaťosem druhov koláčov, nie záplava darčekov, nie rozkošná vianočná výzdoba. Je to Kristus, ktorého čakáme, po ktorom túžime, ktorého potrebujeme. Ann Voskamp, autorka knihy Tisíc darov či Cesta zlomenosti, v jednom rozhovore krásne hovorí: „Nechcem Vianoce, ktoré sa dajú kúpiť, ktoré sa dajú vyprodukovať. Túžim po Vianociach, ktoré šepkajú Ježiš…“ a pokračuje hovoriac o tom, že Vianoce dnes prežívame ako niečo, čo je potrebné vyprodukovať, urobiť. Vianoce sú však v skutočnosti niečím, čo je možné len prijať ako dar. Jesseho strom má moc nás k takýmto Vianociam priblížiť.

Čo na Jesseho strom potrebujeme?

Potrebujeme tri veci: strom, zoznam čítaní a symboly.

Strom – môže to byť plagát s nakresleným stromom zavesený na dverách alebo ihličnaté vetvičky vo váze. Ak sa rozhodnete pre reálny strom, ktorý kúpite hneď na začiatku adventu, kúpte si jedličku, tá vydrží. Smrek sa začne čoskoro trápiť a na Vianoce sa pri pohľade naň budete trápiť vy (vlastná skúsenosť). Inšpirovať sa pohľadom na rôzne prevedenie Jesseho stromu môžete napríklad TU.

Zoznam čítaní – existujú viaceré varianty. My sme pre vás pripravili zoznam inšpirovaný Ann Voskampovou. Stiahnuť si ho môžete TU.

Symboly – buď si ich môžete stiahnuť a vytlačiť alebo si ich môžete vyrobiť. Stiahnuť si ich môžete TU.

Výklady k textom  - si môžete stiahnuť z prílohy

*Nuž, ak sa vám ponuka páči a zapojíte sa, môžete nám poslať fotku vášho Jesseho stromu :-)

Ċ
Božka Bzdilíková,